U susret prvim prolećnim danima i periodu godine kada alergijske reakcije uzimaju maha, nije loše podsetiti se pravilne upotrebe inhalatornih lekova, kao i inhalatora za kućnu upotrebu.

Pumpice


Ispravan naziv za pumpicu je merno dozni inhaler, a čini ga plastično ležište u kome se nalazi metalna bočica sa lekom u obliku aerosola (sprej). Pritiskom na metalnu bočicu oslobodi se jedna doza leka. Prednosti ovakve aplikacije leka su velike. Primenom malih doza leka, postiže se visoka koncentracija leka u disajnim putevima, dejstvo nastupa brzo, a neželjena dejstva su retka. Ali, nažalost, visok je procenat pacijenata koji pumpice ne koriste na ispravan način. Iz tog razloga se pacijentima na ovakvoj vrsti terapije predlaže godišnje jedna poseta svom lekaru koji bi proverio da li pacijent na ispravan način koristi svoj lek. Ukoliko su česte upale grla, promuklost ili pojava gljivica u usnoj duplji, to ukazuje na samo jedno - neispravno korišćenje pumpice.

Danas se srećemo sa više različitih tipova pumpica, ali ovih par saveta važe za sve vrste inhalera.


1.Skinuti poklopac sa usnika/otvoriti uređaj

2. Inhaler držati uspravno između palca i kažiprsta i snažno promućkati

3. Izdahnuti vazduh iz pluća koliko god je moguće, lagano i potpuno

4. Usnama obuhvatiti usnik, između zuba, ali ne stiskati zubima, niti jezikom zatvarati otvor

5. U momentu otpočinjanja dubokog udaha na usta pritisnuti metalni deo na inhaleru, kako biste istisnuli lek iz metalne bočice

6. Udisati lek

7. Kada se udah završi zadržati dah desetak sekundi

8. Za to vreme izvaditi inhaler iz usta i izdisati lagano, ali ne u usnik inhalatora

9. Vratiti poklopac inhalatora na mesto


Ukoliko treba ponoviti uzimanje leka više puta, neophodno je da prođe bar minut između dva udaha. Nakon aplikacije leka obavezno isprati usta vodom ili nekom antiseptičkom tečnošću, kako biste smanjili mogućnost pojave gljivica u ustima.

Kod male dece se još savetuje i korišćenje komora, babyhaler (za malu decu do predškolskog uzrasta) i volumatic (za stariju decu i odrasle), a koji daju više vremena da udahnemo lek, a znatno manji deo se lepi za nepca i ostane neiskorišćen.


Inhalatori

Danas je postalo normalno da prilkom kupovine neophodnih stvari za vaše novorođeno dete inhalator bude jedna od stavki sa liste. Prilikom skoro svakog odlaska kod pedijatra kao deo terapije nađu se inhalacije, da li samo fiziološkim rastvorom ili i lekom, što zavisi od težine zdravstvenog stanja deteta.

Ono što je bitno prilikom upotrebe je da dete sedi uspravno i da, ili samo drži masku/dodatak za usta, ili da mu vi pomažete u tome. U doznu čašicu se sipa lek, stavlja poklopac i cevčicama se spaja sa inhalatorom sa jedne i maskom sa druge strane. Pritiskom na dugme palimo inhalator, počinje da se proizvodi para koju dete treba da udiše, zbog čega je bitno da maska bude pravilno postavljena na nos i usta deteta koliko je to moguće. Sam čin inhalacije traje oko 5 minuta, a za to vreme probajte da zabavite dete nečim što voli, iako nekada ni to neće dati rezultat, jer buka inhalatora uzbudi dete koje zatim počinje da plače i beži od inhalatora, tj. izvora buke. Nakon završene inhalacije dozna čašica i maska se peru pod mlazom tople vode i sa malo deterdženta za sudove, a nikako ne treba iskuvavati delove, jer su gumeni, deformisaće se i neće biti više za upotrebu. Nakon čišćenja delove osušiti i spremni su za novu upotrebu.

Za decu koja moraju stalno da se inhaliraju idealno rešenje su ultrazvučni inhalatori koji su mali, stanu u ruku, a ne proizvode veliku buku i mobilni su, tako da dete može nesmetano da obavlja svoje radnje i inhalira se. Standardnim ultrazvučni inhalatorima se ne možu primeniti lekovi koji su osetljivi na toplotu (kortikosteroidi npr), pa se zbog toga savetuje kupovina takozvanih ultrazvučnih „mesh“ inhalatora koji ne uništavaju supstancu prilikom primene, a omogućuju efikasnu i tihu inhalaciju.