Svetski dan dijabetesa

Dijabetes tip 2 – šta se dešava u vašem telu?
Ukoliko imate dijabetes tip 2, vaše telo postepeno prestaje da pravi dovoljno insulina i manja je mogućnost da efikasno koristi insulin koji pravi. Sa isuviše malo insulina, vaše telo ne može da iskoristi glukozu iz hrane koju jedete i nivoi šećera u krvi rastu i postaju štetni po zdravlje.
Razumevanje veze između insulina, šećera u krvi i prosečnog nivoa šećera u krvi tokom vremena – poznatog kao HbA1c – važno je za dobru kontrolu dijabetesa tip 2.
Zašto je HbA1c važan?
HbA1c je merilo vašeg nivoa šećera u krvi u poslednja dva do tri meseca. Vaš lekar će obaviti test krvi da bi izmerio vaš HbA1c i iskoristio taj podatak za određivanje ciljnog opsega šećera u krvi za vas.
Ako imate dijabetes tip 2, svaki pad HbA1c od 1% smanjuje rizik od komplikacija. Ciljni opsezi HbA1c za osobe sa preddijabetesom i dijabetesom tip 2 prikazani su na ovoj slici.

Visoki i niski nivoi šećera u krvi
Iako je veoma važno da ostanete u okviru ciljnog HbA1c opsega koji je odredio vaš lekar, normalno je da vaš šećer u krvi varira tokom dana u zavisnosti od mnogih faktora. Međutim, može biti opasno ako vaš nivo šećera u krvi ode iznad ili ispod ciljnog opsega i ostane netretiran.
Šta je visok šećer u krvi?
Visok šećer u krvi, poznat kao hiperglikemija, oštećuje vaše krvne sudove. To može smanjiti snabdevanje organa i nerava u vašem telu krvlju bogatom kiseonikom i hranjivim sastojcima i, tokom vremena, dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.
Kontrolisanje visokog nivoa šećera u krvi pomoći će vam da izbegnete komplikacije kao što su:
- srčani udar
- smanjen vid ili slepilo izazvani moždanim udarom
- bolest bubrega
- problemi sa nervima
- oslabljena cirkulacija u stopalima
- Amputacije usled gangrene noge
Šta je nizak šećer u krvi?
Nizak šećer u krvi, poznat kao hipoglikemija, javlja se kada nivoi šećera u krvi padnu ispod 4,0 mmol/L (ili 72 mg/dL).
Visok šećer u krvi je opasan na duge staze, ali nizak nivo šećera u krvi takođe može da utiče na vaše zdravlje.
Koji su znaci niskog šećera u krvi?
Možda ste već doživeli nizak šećer u krvi, a da to niste ni znali. Osobe sa dijabetesom koje uzimaju terapiju moraju da budu svesne znakova i simptoma niskog šećera u krvi. Oni mogu da uključuju:
- drhtavicu ili osećaj slabosti
- znojenje, jezu i vlažne dlanove
- zbunjenost
- glavobolju
- brz/ubrzan puls
- ošamućenost ili vrtoglavicu
- nervozu, anksioznost ili razdražljivost
- zamućen ili oslabljen vid
Nizak šećer u krvi i njegovi simptomi mogu biti opasni i treba da znate šta da uradite ako se oni jave.
Šta dovodi do niskog šećera u krvi?
Možete doživeti nizak šećer u krvi iz mnogih razloga, na primer ukoliko:
- imate neplaniranu fizičku aktivnost
- propustite ili odložite obrok ili užinu
- uzmete previše insulina ili lekova iz grupe insulinskih sekretagoga (pospešuju lučenje insulina; sulfonilurea i glinidi)
- pijete alkohol bez hrane
- doživite stresne situacije
Kontrolisanje niskih vrednosti šećera u krvi
U proseku, studije pokazuju da osobe sa dijabetesom tip 2 na terapiji insulinom doživljavaju 23 epizode pada šećera u krvi (blagih ili umerenih) tokom godinu dana.
Posledice niskog šećera u krvi mogu biti drugačije kod svakoga, a simptomi hipoglikemije mogu da se kreću od blagih do ozbiljnih.
Ponovljena hipoglikemija može vremenom dovesti do „neprepoznavanja hipoglikemija”, kada se više ne osećaju simptomi niskog šećera u krvi, što otežava njegovo utvrđivanje i njihov tretman.
Važno je da razgovarate sa lekarom ili medicinskom sestrom ukoliko iskusite pad šećera u krvi. U nekim slučajevima, dobra ideja je popiti voćni sok ili pojesti 3 bombone radi trenutnog oporavka, ili pojesti 3 ili 4 šećerne tablete ako ih imate prema preporuci vašeg lekara ili medicinske sestre. Vaš lekar može da vam pomogne da pronađete najbolju opciju za vas u slučaju hipoglikemije i može da prilagodi dozu drugih lekova za dijabetes kako bi se smanjio rizik od niskog šećera u krvi.
Kako da pratite šećer u krvi
Kao što smo razmotrili ovde, šećer u krvi varira tokom vremena usled različitih faktora. Praćenje nivoa šećera u krvi vam može pomoći da utvrdite kako vaše telo reaguje na hranu, vežbanje i terapiju, kao i koliko dobro kontrolišete svoj dijabetes.
Kada treba da pratite šećer u krvi?
Možda nećete morati da pratite šećer u krvi u ranim fazama dijabetesa tip 2. Vaš zdravstveni radnik može da vam preporuči da ga pratite kada započnete terapiju lekovima iz grupe GLP-1 receptor agonista ili insulinsku terapiju što može dovesti do toga da imate nizak šećer u krvi. Provere šećera u krvi mogu da se obave bilo gde. Bocnete prst iglicom i testirate kap krvi pomoću uređaja koji se zove glukometar. Vaš zdravstveni radnik će vam reći kada i koliko često treba da proverite svoj šećer u krvi. Sledeći termini se koriste za opisivanje merenja glukoze u različitim delovima dana:
- Natašte - provera ujutru pre doručka kad vam je šećer u krvi najniži.
- Pre obroka - provera neposredno pre obroka da biste videli koliko se vaši nivoi menjanju kada jedete.
- Posle obroka - provera dva sata posle obroka kada vam je šećer u krvi najviši.
Imajte na umu da provera šećera u krvi koju obavljate sami nije ista kao i HbA1c test koji obavlja vaš zdravstveni radnik i rezultati se ne mogu porediti.
Prosečni opsezi šećera u krvi za osobe sa dijabetesom tipa 2 ili bez njega mogu se videti ispod.

Beleženje šećera u krvi
Provera šećera u krvi vam daje prikaz vaših nivoa u određenom trenutku. Beleženje ovih merenja će vam pokazati vaš napredak tokom vremena.
Tačno beleženje šećera u krvi – kao i onoga što jedete, kada vežbate i emocionalnih faktora kao što je stres – identifikovaće uzroke neuobičajenih skokova i padova. To će vam pomoći da poboljšate kontrolu dijabetesa i izbegnete dugoročne zdravstvene komplikacije.
5 Komentar(a)
Veliki problem o kojem se uopste ne prica je i to da secer utice na emocije. Jako burno se reaguje, kao da ste na nekoj psihoaktivnoj supstanci.
Understanding type 2 diabetes involves grasping how insulin production diminishes, hindering glucose utilization, and causing harmful blood sugar levels. Monitoring HbA1c levels is crucial for effective management, aiding in risk reduction for related complications.
Înțelegerea HbA1c este esențială pentru gestionarea diabetului de tip 2. Este foarte util să știi că acest test oferă o imagine de ansamblu a controlului glicemiei pe termen lung, nu doar la un moment dat.
Managementul diabetului de tip 2 se bazează pe o bună înțelegere a HbA1c. Cu acest test, puteți vedea controlul zahărului din sânge de-a lungul timpului, nu doar la un moment dat, ceea ce este o ușurare uriașă.
Red Light, Green Light is a heart-pounding game that combines elements of strategy and suspense, as players must navigate the thrill of racing toward the finish line while staying perfectly still at the slightest command, creating an atmosphere filled with excitement and tension.
Ostavite komentar